KKK

2-teljelisest vedukist ja 3-teljelisest poolhaagisest koosneval autorongil – 40 t:

  • tenthaagistega laetakse üldjuhul kuni 24 tonni raskuseid koormaid;
  • külmikhaagistega laetakse üldjuhul kuni 22 tonni raskuseid koormaid.

*Teatud tingimustel on võimalik kasutada moodsamaid haagiseid raskemate koormate veoks.

Kaubavahetusel vajalikud erinevad dokumendid on järgmised:

  • kauba saatja poolt väljastatavad paberid
  • lähteriigi eksportdokumendid
  • importdeklaratsioon
  • CMR – rahvusvaheline saateleht maanteevedudel ( international waybill)

Kuivõrd Eesti Vabariik liitus mais 2004 Euroopa Liiduga, kadusid EL piiridelt ka tollikontrollid ning vajadus vormistada EL siseselt nii eksport- kui importdeklaratsioone. Euroopa Liidu sisese transpordi puhul nüüd piisab, kui kaubaga on kaasas:

CMR – rahvusvaheline saateleht maanteevedudel.

Pakkeleht ja kaubaarve (ei ole kohustuslikud, kuna võib saata ka elektrooniliselt)

Teatud kaubagrupid (nt alkohol, ohtlikud veosed) nõuavad lisaks eridokumente.

Euroopa riigid, kuhu endiselt on vaja vormistada eksport- ja importdeklaratsioone, on näiteks Norra, Šveits, Liechtenstein ja Andorra. Lisaks deklaratsiooni vormistamisele on vaja ka TIR-plommiga haagist muuhulgas kaubavahetusel Venemaa, Albaania, Bosnia ja Hertsegoviina, Horvaatia, Makedoonia, Serbia ja Montenegroga.

CMR-i ehk rahvusvahelise kaupade autoveolepingu konventsiooni eesmärk on määratleda kaubasaatja, kaubasaaja, transporditavad kaubad ning vedaja kohustused ja vastutus.

Ekspedeerija vastutuskindlustus (vastavalt ELEA üldtingimustele) hüvitab ka sellised kahjud, mis on tekkinud ekspedeerija tehtud või tegemata tööst.

Poolhaagiseks nimetatakse 13,6 m pikkust haagist, mille vedamiseks on tarvis veokit. Transpordi valdkonnas kasutatakse veoki kohta ka väljendit nina. Sellist kombinatsiooni kasutatakse üldjuhul täiskoormate vedudeks nii pikematel kui lühematel distantsidel ning ka vedudeks terminalide vahel.

Tagaluuk-veok on üheosaline masin, mida tuntakse ka furgoonina. Tagaluuk-veoki mahutavus on väiksem poolhaagisega võrreldes, kuid nendega pääseb paljudesse kohtadesse lihtsamini ligi. Sellist tüüpi masinatel kaubaruumi mõõtmed erinevad, kuid kõigil on ühiseks tunnuseks tagaluuk.

Ei saanud oma küsimusele vastust?